اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس

تاریخ: 25 شهریور 1398

فاز پایانی مرمت خانه تاریخی طوفان جهرم با اعتبار بیش از 1 میلیارد و 200 میلیون ریال آغاز شد

مدیرکل میراث فرهنگی فارس از  آغاز فاز پایانی مرمت خانه تاریخی طوفان در شهرستان جهرم  خبرداد.

   به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری  و صنایع دستی فارس؛ مصیب  امیری گفت : با توجه به لزوم اجرای عملیات مرمت، بازسازی و احیاء دو دهانه طاق آجری زیرزمین ساختمان ضلع شمالی، احیاء نرده سنگی ایوان و نرده جانپناه پشت بام ساختمان ضلع شمالی و ساخت سرویس بهداشتی،  آخرین مرحله مرمت خانه تاریخی طوفان با اعتبار 1 میلیارد و 225 میلیون ریال  از 20 شهریور ماه شروع و پیش بینی می شود این مرحله از مرمت تا پایان سال جاری پایان یابد.

بنا بر این گزارش،  خانه  تاریخی طوفان در شهرستان جهرم واقع شده است که در سال 1387 طبق وصیت نامه مرحوم جلال طوفان به میراث فرهنگی فارس اهدا شد و  در سال 1388 در فهرست آثار ملی با شماره 26649 به ثبت رسید.

گفتنی است این منزل تاریخی  دارای یک زیرزمین و یک طبقه شاه نشین است که راه دسترسی به آن پلکان سنگی دو طرفه به سبک هخامنشی با سنگهای بادبر است که در هر طرف با 5 پلکان به پاگرد و نهایتا با 4 پله به ایوان منتهی می شود . ایوان شاه نشین دارای 4 ستون و 2 ستون نما با بدنه چهارگوش  و سیمانی است . درایوان یک راهروی مرکزی  و دو اتاق جانبی است که به اتاقهای سه دری با درب و پنجره های چوبی منتهی می شود. سقف این اتاقها تیر چوبی و توفال کاری است که دارای نقاشی های سقفی بوده است. هر کدام از این اتاقها به اتاقهای پشتی راه می یابد. در انتهای شرقی ایوان اتاق بیضی شکلی است که اتاق مطالعه وکتابخانه آقای طوفان بوده است. زیرزمین این خانه دارای وسعت زیادی است  و نسبت به سایر قسمتها، شکل اصلی خود را بیشتر حفظ نموده  و در سقف آن آجر کاریهای زیبایی کار شده است. فضاهای زیرزمین به صورت تو در تو و تقریبا قرینه است که متشکل از یک فضای مرکزی و دو اتاق جانبی در هر طرف است. انتهای شرقی زیرزمین حمام کوچکی قرار دارد که دارای یک فضای رختکن و گرمخانه است و تون حمام هنوز بر جای خود باقی است . حیاط حمام به سبک بسیار زیبایی موزائیک کاری شده و  حوض مرکزی مدور در وسط آن قرار دارد. دور تا دور حیاط دارای ازاره سنگی  بوده است که در سمت شرق نیز سکویی حدود یک متر تعبیه شده است. دو پنجره سنگی مشبک نیز جهت نورگیر زیرزمینها در دو طرف پلکان مرکزی قرار داردو اصطبل خانه نیز در ضلع جنوبی قرار داشته است. این بنا دارای کنگره هایی به سبک هخامنشی است. در قسمت بالای سقف نیز بادگیری برای تهویه و خنک کردن فضای اتاقها ساخته شده است.

روتیتر