اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس

تاریخ: 11 مهر 1398

آیین تجلیل از فعالان گردشگری استان فارس برگزار شد


 در آخرین روز از هفته گردشگری مراسم تجلیل از فعالان این حوزه در هتل بزرگ شیراز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره گل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، مراسم تجلیل از فعالان گردشگری استان فارس امروز پنج شنبه ۱۱ مهر جاری با حضور مسئولین استانی، روسای صنوف گردشگری و شاغلین در این حوزه در هتل بزرگ شیراز برگزار شد.
بنابر این گزارش، در ابتدای این مراسم سید حسن سیادتان رئیس جامعه هتل داران استان فارس با گرامیداشت این هفته، پیشنهاد اختصاص صندلی گردشگری در هواپیماها با هدف اجرای تورهای ارزان قیمت برای هموطنان را مطرح کرد.
 
وی با تاکید بر اینکه روزانه در شیراز و تهران به ترتیب ۵۰ و ۱۵۰ هواپیما به زمین می نشیند، اظهار کرد: اگر در هر کدام از این پروازها ۱۰ صندلی به این طرح اختصاص یابد، تورهای گردشگری رونق خواهند گرفت.
 
سیادتان در ادامه با اشاره به لغو روادید برای گردشگران چینی، ابراز امیدواری کرد این طرح با پیگیری وزارت میراث فرهنگی برای گردشگران ژاپنی نیز مد نظر قرار گیرد.
 
رئیس جامعه هتل داران استان فارس با یادآوری این مطلب که واحدهای اقامتی دولتی یکی از مشکلات در حوزه تاسیسات اقامتی خصوصی به شمار می آیند، تصریح کرد: رای برای بسته شدن و خصوصی شدن واحد های اقامتی دولتی گرفته شده است و امیدواریم اجرای آن هر چه سریع تر صورت پذیرد.
 
 در ادامه این مراسم مصیب امیری مدیر کل میراث فرهنگی فارس با اشاره به رشد زیرساخت‌های گردشگری در استان اظهار داشت:  بیش از ۱۳۷ پروژه اقامتی و گردشگری با پیشرفت حدود ۳۰ تا ۸۰ درصد در  سطح استان با ۱۹ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در حال اجراست.
 وی با اشاره به اینکه ۴۴۴ واحد اقامتی در سطح استان فعال است، اضافه کرد: هم اکنون رشد ساخت و ساز در حوزه گردشگری از رشد گردشگران هم بیشتر شده است.
 
این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در ۶ ماه اول سال جاری سه میلیون گردشگر داخلی و ۱۹۵ گردشگر خارجی به استان سفر کرده اند، افزود: تا کنون ۱۰۵ اقامتگاه بوم گردی راه اندازی شده است و انتظار می رود تا پایان سال بیش از ۲۰ اقامتگاه دیگر نیز اضافه شود.
 
امیری با یادآوری این مطلب که شهر آباده سال گذشته تحت عنوان شهر جهانی منبت شناخته شد، اضافه کرد: شیراز در یک ماه گذشته با همکاری علی اکبری، نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی به عنوان شهر ملی صنایع دستی انتخاب شد و پیش بینی می شود تا پایان سال لقب شهر جهانی صنایع دستی به خود گیرد.
 
وی با تاکید به نقش مهم گردشگری سلامت افزود : در ۶ ماه گذشته ۱۸ هزار نفر صرفا از کشور عمان و با احتساب دیگر کشور ها بیش از ۳۰ هزار گردشگر خارجی به منظور بهره مندی از گردشگری سلامت وارد شیراز شده اند.
 امید حقیقت مشاور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز با اشاره به راه اندازی شورای عالی گردشگری به دستور ریاست جمهور در سراسر کشور تاکید کرد: باید با بهره گیری از علم، تجربه بین المللی و  حمایت فعالان گردشگری برای توسعه گردشگری استفاده نمود و  صنعت گردشگری را جایگزین صنعت نفت کرد.
 
وی با یادآوری این مطلب که وزارت میراث فرهنگی و گردشگری آمادگی دارد از بخش خصوصی گردشگری حمایت کند، اظهار داشت: بخش توریست درمانی، نعمتی است که خداوند به فارس داده است و انجام ۱۲ پرواز از مبدا عمان به شیراز نشان از اهمیت این موضوع دارد و یک موضوع فوق العاده است.
 
دکتر حقیقت با اشاره به رقابتی شدن صنعت گردشگری در بین استان ها، تصربح کرد: قطعا نیازمند برنامه ریزی دقیق و جامعی برای گردشگری فارس هستیم تا بتوانیم جایگاه برتر فارس را در این رقابت ها تثبیت نماییم.
علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: حدود ۷ میلیون ایرانی در خارج کشور زندگی می کنند  که قریب به ۹۰ درصد آنها دارای دانش و ثروت هستند و تمایل به سفر و سرمابه گذاری در کشور را دارند و باید با بازنگری در برخی از قوانین از این فرصتها با هدف توسعه اقتصادی از راه گردشگری استفاده کرد.

وی خواستار تسهیل برخی ضوابط برای رفع مشکلات کنونی بخش فعال در حوزه گردشگری شد.

 

علی اکبری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی در این مراسم گفت: حدود ۷ میلیون ایرانی در خارج کشور زندگی می کنند  که قریب به ۹۰ درصد آنها دارای دانش و ثروت هستند و تمایل به سفر و سرمابه گذاری در کشور را دارند و باید با بازنگری در برخی از قوانین از این فرصتها با هدف توسعه اقتصادی از راه گردشگری استفاده کرد.

وی خواستار تسهیل برخی ضوابط برای رفع مشکلات کنونی بخش فعال در حوزه گردشگری شد.
گفتنی است، در پایان این مراسم، ضمن تجلیل از ۳۰ فعال حوزه های اقامتی" هتل-مهمانپذیر- اقامتگاه بوم گردی-" واحد پذیرایی بین راهی، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، ایر لاین ها، راهنمایان گردشگری، سازمان های مردم نهاد، مجتمع های گردشگری، سفره خانه های سنتی و نمایندگان دستگاه های اجرایی حامی صنعت گردشگری استان، از پوستر جشنواره ملی عکس گردشگری شیراز رونمایی شد.

 

 

روتیتر