اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس

تاریخ: 21 اردیبهشت 1398

مجتمع تجارت جهانی صنایع دستی شیراز در خرداد ماه افتتاح می شود

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صبح امروز، 21 اردیبهشت ماه جاری به شیراز سفر کرد.

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع ستی و گردشگری فارس؛ پویا محمودیان در ابتدای سفر خود با همراهی مدیر کل و معاون صنایع دستی فارس، از مجتمع تجاری مهستان، واقع در خیابان انوری شیراز بازدید و در جمع مالکان، سرمایه گذاران، هنرمندان و دست اندرکاران راه اندازی این مجتمع به عنوان مرکز تجارت جهانی صنایع دستی شهر شیراز حضور یافت.

بنا براین گزارش؛ مدیر کل میراث فرهنگی فارس در این مراسم با تقدیر از طرح موثر سرمایه گذاران این مجتمع در حمایت از هنرمندان و معرفی بیش از پیش  صنایع دستی فارس به بازار های جهانی اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته، پیش بینی می شود، مجتمع تجارت جهانی صنایع دستی شیراز به عنوان یک بازارچه دائمی تخصصی و منحصر به فرد صنایع دستی، در خرداد ماه  سال جاری به بهره برداری برسد.

وی افزود: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و نامگذاری سال 98 به نام "رونق تولید"، طرح توسعه مراکز آموزش و ایجاد بازارچه های صنایع دستی، در دستور کار جدی استان قرار دارد.

 در ادامه نعمتی کارشناس جذب و حمایت ازسرمایه گذاری فرمانداری شیراز گفت: صنایع دستی یکی از ارز آور ترین حوزه ها با حداقل ترین منابع مالی و مکانی است و مجموعه میراث فرهنگی فارس، سرمایه گذاران بخش خصوصی، هنرمندان صنایع دستی  و فرمانداری شیراز، پیشگام راه اندازی این مجتمع تجارت جهانی صنایع دستی در شیراز شدند.

وی عنوان کرد: در این مجموعه، اساتید صنایع دستی و متخصصان بخشهای  تحقیق و آموزش، تجارت الکترونیک، بازاریابی و تبلیغات و گردشگری تجربی در کنار هم جمع  می شوند تا ضمن تولید آثارشناسنامه دار صنایع دستی فارس، زمینه حضور هنرمندان این عرصه در نمایشگاه های داخلی و خارجی را فراهم نمایند.

ربیعی مسئول آموزش و پژوهش این طرح نیز با اشاره بر آموزش صنایع دستی توسط اساتید مورد تایید مراکز فنی و حرفه ای در این مجتمع، بر استفاده از مواد اولیه مرغوب و استاندارد در تولید آثار تاکید و از همکاری تیم بازاریابی مجتمع تجاری صنایع دستی مهستان با راهنمایان تورهای گردشگری برای معرفی این بازارچه دائمی و جهانی صنایع دستی خبر داد.

 همچنین نعمتی مسئول آی تی مجموعه ، همسان سازی و شناسنامه دار کردن اثر و هنرمند را در ایجاد ارزش افزوده مهم ارزیابی  و اضافه کرد: فراهم نمودن شرایط  شناخت بصری و ملموس بودن آثار و راه اندازی درگاه های الکترونیک از دیگر اقدامات بخش آی تی پروژه می باشد.

سرکاری رئیس ادره فنی و حرفه ای شهرستان شیراز نیز از آماگی  استفاده از ظرفیت مهارت آموزی در محیط کار واقعی و کارورزی  و اشتغال زایی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی به خصوص در رشته صنایع دستی سخن گفت.

در پایان پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: هنر صنایع دستی شیراز و استان فارس نگین افتخار ایران است و این مکان منحصر به فرد تجاری  می تواند بستر رشد بیش ازپیش آثار ارزشمند صنایع دستی را فراهم نماید.

این مقام مسئول با اشاره به  دقت نظر ویژه دکتر مونسان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی بر راه اندازی چنین مراکزی عنوان کرد:  در تهران مجتمع تجاری جهانی فرودسی  در دست اقدام است و بسیار خرسندم در پایان سفر به دکتر مونسان نوید  مجتمعی با ماهیت و کارکرد مجتمع تهران را در شهر هنرپرورشیراز دهم و امیدوارم که این مجتمع الگویی موفق برای دیگر کلانشهرهای کشور باشد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی خاطر نشان کرد: فارس، استان استراتژیک کشور در حوزه صنایع دستی است و در صورت راه اندازی این مجتمع در خرداد ماه جاری، تمام تلاش خود را برای حضور ارزیابان، نظریه پردازان و اعضای شورای جهانی دستی در این بازارچه تخصصی و با قابلیت انجام خواهم داد.

روتیتر