ﺳﻪشنبه 21 اردیبهشت 1400

مشاهده خبر

چهارمین همایش آیین های سنتی شهرستان خرم بید برگزار شد

چهارمین همایش آیین های سنتی شهرستان خرم بید برگزار شد

 

 

 

با هدف پاسداشت فرهنگ و تاریخ شهرستان خرم بید و حفاظت از بافت قدیم صفاشهر چهارمین همایش آیین های سنتی شهرستان خرم بید و نخستین همایش اُومِس برگزار شد

 

 به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، رضا ساریخانی دبیر برگزاری همایش گفت: این همایش در محورهای گوناگون و فراتر از شهرستان و استان، با همراهی یکصد جوان در سه روز از تاریخ 23 تا 25 مرداد ماه جاری برگزار شد و روزانه هزاران نفر از بخشهای مختلف این جشنواره بازدید کردند.

 بنا براین گزارش؛ محسن طیبی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان خرم بید نیز از برپایی 20غرفه نمایشگاه صنایع دستی در این جشنواره خبر داد.

درادامه جابر حیدری فرد رئیس مرکز خرم بید شناسی و دبیر علمی جشنواره؛  برگزاری این همایش عمومی  را نقطه عطفی در معرفی و نمایش تاریخ و فرهنگ، صنایع دستی، پخت غذاهای محلی و آیین و سنتهای منطقه  بر شمرد و خواستار تسریع در ایجاد موزه مردم شناسی، ثبت دستکندهای تاریخی، احداث بازارچه دائمی صنایع دستی و تدوین ساز و کار قانونی برای حفاظت از بافت قدیم صفاشهر و تبدیل خانه ها و دستکندهای منطقه به  اقامتگاه های بوم گردی شد.

‌وی اضافه کرد: با توجه به استقبال چندین هزار نفری از بازیهای بومی، ثبت این بازیها در میراث ناملموس مد نظر می باشد.

در پایان این همایش صادق کریمی فرماندار خرم بید ضمن سپاس از همه دست اندرکاران این برنامه قول مساعد مبنی بر پیگیری ثبت ملی دستکندها ، بازیهای بومی و محلی  و احداث مرکز مردم شناسی در بافت قدیم را داد.

برچسب ها : گردشگری،فارس
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.