چهارشنبه 07 اسفند 1398

مشاهده خبر

با هدف معرفی 4 اثر ناملموس ملی دشمن زیاری؛ جشن شکرگزاری برداشت غوره برگزار شد

با هدف معرفی 4 اثر ناملموس ملی دشمن زیاری؛ جشن شکرگزاری برداشت غوره برگزار شد

با حضور مسئولین اداره کل میراث فرهنگی استان فارس؛ از طرح یادبود 4 اثر ناملموس ثبت ملی در بخش دشمن زیاری شهرستان ممسنی رونمایی شد . 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس ، در جریان برگزاری جشن شکرگزاری برداشت غوره (یاقوت سبز) دشمن زیاری، از طرح یادبودآثار ناملموس ملی شده منطقه رونمایی شد .

بنا براین گزارش، در این مراسم همت محمدی مسئول امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی فارس  در راستای اهمیت منطقه دشمن زیاری اظهار داشت :  این منطقه از چند جهت مهم است؛  دشت ممسنی سابقه ای 7 هزار ساله دارد و بر اساس مطالعات باستان شناسی آثار فراوانی از دوره های تاریخی وپیش از تاریخ در این دشت شناسایی شده است.

وی ادامه داد : در بخش های مختلف شهرستان ممسنی مانند بخش دشمن زیاری سابقه حضور انسان به چند هزار سال می رسد  که پس از حمله های متعدد در طول تاریخ  به ایران بخشی از مردمان ساکن در دشت های ممسنی به دشمن زیاری مهاجرت کردند و با خود فرهنگ غنی، آداب و رسوم، سنت ها و مهارت های مختلف را - که امروزه آن را میراث ناملموس می نامیم- انتقال دادند.

مسئول امور فرهنگی فارس؛ میراث ناملموس را مهم خواند و  بیان کرد : یکی از رسالت های ما علاوه بر حفاظت از آثار ملموس همانند بناها ، تپه ها و دیگر آثار تاریخی، تلاش برای حفاظت از این داشته های فرهنگی ناملموس است .

او گفت : وقتی اثر ملموس یا ناملموسی در فهرست آثار ملی ثبت می شود باید اهمیت آن برای مردم بازگو شود چون این مردم بوده اند که سالها این آثار را نگهدای کرده اند و سازمان های دولتی تمام تلاششان برای حفاظت آن است و برگزاری این دست جشنواره ها برای آثار ناملموس در واقع راهی در جهت حفظ این  آثار به شمار می رود .

محمدی تصریح کرد : شهرستان ممسنی و بخش دشمن زیاری دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است و تنوع آب و هوایی خوبی را داراست . وجود بزرگترین تاکستان های دیم کشور در منطقه دشمن زیاری یک ظرفیت بالفعل است که با ایجاد بوم گردی ها این ظرفیت پر رنگ تر خواهد شد .

مسئول امور فرهنگی فارس با اشاره به ظرفیت بالای امکان برگزاری جشنواره ها و رویداد های فرهنگی در منطقه دشمن زیاری بیان کرد: 4 مهارت ارزشمند ثبت شده این منطقه از جمله: مهارت شیره پزی سنتی یا دوشاب گیری، مهارت تهیه حلوای سنتی میده ، مهارت تهیه آبغوره سنتی  و  سورو خوانی بخش از  توانمندی های فرهنگی این منطقه به شمار می آیند.

وی در پایان از زحمات فاطمه رزمجویی دبیر این جشنواره که تلاش های زیادی را برای ثبت این آثار کرده بود تقدیر کرد  .

گفتنی است  این مراسم با حضور عبدالرضا نصیری معاون میراث فرهنگی و  همت محمدی مسئول امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ، قاسمی مدیر کل سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، جمعی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و تعدادی از مسئولین استانی و محلی در استان فارس، شهرستان ممسنی بخش دشمن زیاری، دشت دیده بان با همکاری اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان فارس، بخشداری دشمن زیاری، تشکل پارس بوم سبز، شرکت تعاونی باغداران  یاقوت سبز دشمن زیاری، کمیته امداد بخش دشمن زیاری، سازمان جهاد کشاورزی استان فارس  و تعاون روستایی شهرستان ممسنی  برگزار شد .

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.