ﺳﻪشنبه 21 اردیبهشت 1400

مشاهده خبر

برگزاری آیین ملی چاووش خوانی در شهرستان بوانات

برگزاری آیین ملی چاووش خوانی در شهرستان  بوانات

 

آیین ملی چاووش خوانی در بوانات فارس برگزار شد . 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  استان فارس ، حسین پوراسد مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان بوانات از برگزاری هشتمین  آیین ثبت ملی چاووش خوانی در سوریان مرکز شهرستان بوانات خبر داد .

وی با بیان خبر فوق ادامه داد : با هدف احیاء و معرفی این میراث ناملموس ارزشمند، سنت دیرینه چاوشی خوانی در اولین روز محرم در شهر سوریان بوانات  برگزار شد .

پوراسد افزود: چاووش خوانی یکی از آیین های قدیمی و سنتی در پاسداشت حلول ماه محرم است و در اقدامی یکپارچه،  چاوش خوانان و پیر غلامان استان از سه مسجد امام حسین (ع)، مسجد صاحب الزمان (عج) و مسجد جامع به طرف حسینیه امام صادق ( ع ) حرکت و در بین راه به گروهی از چاوش خوانان و همراهان که به عنوان سفیران محرم با چاوشی خوانی و اهدای بیرق مشکی به اهالی و بازاریان جهت نصب در سردرب منازل و مغازه ها خبر از شروع ماه محرم و عزای حسینی می دهند، می پیوندند.

پور اسد اضافه کرد:  چاوشی خوانان و هیأت های عزاداری با برافراشتن پنج بیرق بزرگ که یکی از آن ها به نشانه قیام امام حسین (ع) به رنگ سرخ و چهار بیرق دیگر به رنگ مشکی به نشانه عزای حسینی می باشد این مراسم مذهبی را اجرا  می کنند .

 

بنا بر این گزارش؛ هشتمین آیین ثبت ملی چاووش خوانی بوانات با همکاری امام جمعه و فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری، اتاق اصناف، هیئت های مذهبی و کانون مداحان شهرستان بوانات  برگزار شد و در پایان مراسم از پیر چاوشان و نو چاوشان حسینی تجلیل به عمل آمد.

 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

اشکان
اشکان یکشنبه, 10 شهریور,1398 15:45
درودها بر بوانات و سوریان