پنجشنبه 19 تیر 1399

مشاهده خبر

کاخ تچر تخت جمشید، موزه تغییر و تحول خط ایران

کاخ تچر تخت جمشید، موزه تغییر و تحول خط  ایران

«کاخ تچر» را موزه تغییر و تحول خط ایران می نامند، چرا که نمونه های خطوط  از دوران هخامنشی تا دوره قاجار در آن وجود دارد .

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس؛ کاخ «تَچَر»، کاخ «تچرا»، تالار «آینه» یا کاخ اختصاصی داریوش در بنای جهانی تخت جمشید به معنای خانه زمستانی، از نخستین کاخ‌هایی است که بر روی صفه تخت جمشید کشف شد و در یکی از کتیبه‌ها «تچر» خوانده شده‌است.

سنگ‌های این کاخ، خاکستری است به ‌طوری ‌که عکس آدمی در آن می‌افتاده و به همین جهت در این اواخر آن را "آینه خانه" یا "تالار آینه" هم می‌خواندند.

 اززمان هخامنشیان سه خط عیلامی، بابلی و پارسی باستانی در جهان مرسوم بوده که هر سه، روی 2 جرز روبروی هم در بخش جنوبی قرار گرفته اند، بعد از زمان هخامنشیان، کتیه خط پهلوی در دوره ساسانی نگاشته شده است و بعد از آن انواع و اقسام خط های کوفی و اسلامی در این کاخ دیده می شود که خطوط نسخ، نستعلیق، نستعلیق شکسته و خط ارمنی هم در این مجموعه وجود دارد.

 ازمیان نوشته‌های بعدی 2 کتیبه به خط کوفی (زبان عربی) از عضدالدوله دیلمی باقی‌مانده‌است که اولی در هشت سطر، بر بدنه شرقی درگاه سنگی، میان ایوان و تالار سمت ایوان، نگاشته شده‌است.

 

 گفتنی است؛ به دلیل کوچک بودن فضا و عدم تحمل گنجایش زیاد گردشگر، این کاخ موزه برای بازدید عموم بسته است و تنها از نمای بیرون می توان آن را نظاره کرد و به همین دلیل قرار است عکس کتیبه های موجود در این کاخ موزه چاپ و درمعرض دید عموم قرار گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.