دوشنبه 04 مهر 1401

مشاهده خبر

تپه قلعه ملا خداخواست نورآباد ممسنی ثبت ملی شد

تپه قلعه ملا خداخواست نورآباد ممسنی ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی ،گردشگری وصنایع دستی فارس، خبر از ثبت محوطه تاریخی تپه قلعه ملاخداخواست در نورآباد مسنی  در فهرست آثار ملی ایران داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان فارس مصیب امیری  با اعلام این خبر اظهار داشت : « در اجرای قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب آبان 1309 و نظام نامه اجرایی آن مصوب 1311، بند (ج) از ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب بهمن 1364 و بند ششم از ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب 1367 مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیر منقول فرهنگی- تاریخی کشور درفهرست آثار ملی، مراتب ثبت اثر تاریخی- فرهنگی تپه قلعه ملاخداخواست در شهرستان ممسنی به پایان رسید. »

او افزود: « تپه قلعه ملا خداخواست در استان فارس،شهرستان ممسنی  قرار گرفته و پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره 32702مورخ 98/6/2 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. »

 گفتنی است تپه قلعه ملاخداخواست تپه ای است مدور با ارتفاع متوسط 4 متر در میان دشتی پرآب که درست در کنار چشمه سرد رود که از آن رودخانه مشایخ یا تیزمردان سرچشمه می گیرد، شکل گرفته است. ابعاد تپه حدود 125 در 100 متر و تقریبا به شکل مدور است. استقرارهای مشهوداین تپه دوره های ساسانی، قرون اولیه و میانه و متاخر اسلامی را نشان می دهد. به گفته مالکین حدود 100 سال پیش ملا خداخواست از یاران صولت الدوله قشقایی بود که در حمله انگلیسیها به جنوب از خود رشادتهای زیادی نشان داد و روی این تپه تاریخی قلعه خود را بنا نمود که بعدها در درگیریهای منطقه تخریب گردید.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.