جمعه 13 تیر 1399

مشاهده خبر

حمایت از جوانان هنرمند راهبردی برای زنده نگه داشتن هنر پیشینیان و توسعه هنرهای سنتی و صنایع دستی استان فارس

حمایت از جوانان هنرمند  راهبردی برای زنده نگه داشتن هنر پیشینیان و توسعه هنرهای سنتی و صنایع دستی  استان فارس

معرفی آثار هنرمندان جوان استان فارس در این دوره داوری نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی کشور مورد توجه ویژه قرار گرفت .

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، مصیب امیری با تأکید بر لزوم توجه به امور جوانان و هموار کردن مسیر پیشرفت آنها گفت: «حمایت از جوانان ضامن تحقق پیشرفت و توسعه پایدار کشور خواهد بود. جوانان آینده‌سازان این استان و کشور هستند و حمایت از هنرمندان جوان، یک وظیفه ملی است. جوانان این مرز و بوم بسیار مستعد هستند و به‌رغم کاستی‌ها و محدودیت‌ها توانسته‌اند موانع پیشرفت را از پیش رو بردارند و در زمینه طراحی و تولید هنرهای سنتی و صنایع دستی با استفاده از خلاقیت و نوآفرینی کارهای نوینی را ارائه نمایند.»  

   مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس اظهار داشت: «با توجه به حمایت از تولید و نوآوری در حوزه تولید صنایع دستی در استان در پنجمین دوره داوری نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی کشور که از ششم تا نهم مهرماه سال 1398 به میزبانی شیراز، برگزار شد، ۳۵۶ اثر صنایع دستی از استان‌های فارس، خراسان جنوبی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، کهگلیویه و بویراحمد و بوشهر مورد ارزیابی و داوری قرار گرفت که در پایان ۱۵۲ اثر موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت و برتری شدند. در این دوره، ۴۹ اثر از استان فارس، ۲۵ اثر از سیستان و بلوچستان،۲۱ اثر از کرمان، ۱۷ اثر از بوشهر، ۱۷ اثر از خوزستان، ۱۲ اثر از خراسان جنوبی، ۷ اثر از هرمزگان و ۴ اثر از کهگلیویه و بویراحمد، نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی دریافت کردند. با ثبت این آثار، تعداد آثار دارای نشان ملی مرغوبیت در فارس به ۱۶۱ رسید.»  

  او ادامه داد:«با توجه به سیاست های کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی در حمایت از جوانان، معرفی آثار هنرمندان جوان استان فارس در این دوره داوری نشان ملی مرغوبیت و برتری آثار صنایع دستی کشور مورد توجه ویژه قرار گرفت و از منابع انسانی فعال در این حوزه به عنوان سرمایه توسعه اقتصادی استان حمایت خواهیم کرد.»

  گفتنی است یکی از هنرمندانی که موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی شد جوانی 20 ساله  شیرازی به نام علیرضا علیخانی است که در رشته هنرهای چوب نظیر معرق کاری، جوک کاری، مشبک و گره چینی فعالیت دارد. او که از سن پانزده سالگی گام در مسیر پدر هنرمند خود گذاشت، تلاش کرد تا هنر و مهارت 40 ساله پدر را بیاموزد و همزمان با تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی، خلاقیت خود را در تولید آثار هنری به کار گیرد ، علیخانی برای نخستین بار هنر گره چینی را بر روی یک جفت صندوق بزرگ و با ترکیب بندی چشم نواز از رنگ های طبیعی چوب اجرا کرد و توانست با دریافت مشاوره های لازم از پدر و استاد خود، کاری نو را در معرض دید داوران قرار دهد. او در نظر دارد پس از کسب موفیقت اخیر، با دریافت حمایت های لازم در زمینه تجاری سازی محصولات هنری و تولیدات صنایع دستی خود گام برداشته و زمینه اشتغال 7 نفر را به صورت مستقیم فراهم آورد.

  هنر گره چینی هنری زیبا و اصیل است که به دلیل زحمت زیاد هزینه زیادی هم دربردارد و می‌ توان نمونه ‌های این هنر را که بر روی درب های چوبی اماکن متبرکه مانند آستان قدس رضوی یا حرم حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) مشاهده کرد . گره چینی به هنر ایجاد شده با قطعات برش خورده چوب در اشکال مختلف و متعدد و وحدت گرای هندسی که به‌ طور هماهنگ در یک کادر مشخص و تکرار شونده در کنار هم قرار گرفته باشند گفته می‌ شود. در واقع هندسه نقوش و گره کشی جزء جدانشدنی این هنر به حساب می ‌آید. در این هنر، تکرار یک واگیره به صورت قرینه یا آینه ای موجب می شود که گره چینی در یک نمای بزرگ تر، کاری بسیار منظم، هماهنگ، موزون و جذاب به نظر برسد. نظم و قاعده ای که تنها با تکه های چوب، بر اساس طرح شبکه های مشخص ایجاد گردیده است. گره‌ چيني چوب از هنر‌هاي ظريفي است که از اوايل دوره اسلامي ‌در ايران رايج بوده است. 

 

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.