پنجشنبه 19 تیر 1399

مشاهده خبر

گزارش تیم کوهنوردی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس

  • 19 فروردین 1399
  • 12:12
  • گردشگری
  • 0 دیدگاه
  • 99 بازدید
  • Article Rating

قلسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ يُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِير.

ٌدر زمين سير کنيد و بنگريد که چگونه خدا موجودات را آفريده سپس ، آفرينش بازپسين را پديد می آورد زيرا خداوند بر هر چيزی تواناست.

 

 

 

صعود از جبهه جنوبی کوه چنار برای هر کوهنورد میتواند هیجان انگیز و جذابیت فراوانی همراه داشته باشد.کسانی که در گذشته صعود از این جبهه را تجربه کرده اند حال هوایی آن را برای کوهنوردانی که هنوز موفق به فتح نشده اند تعریف میکنند و این خود شوق صعود را در دل همنوردان دو چندان میکند. کوه چنار در ارتفاعات جنوبی روستای مهارلو واقع گردیده است .صخره های صاف ودامنه شمالی کوه همراه با پرتگاهها ی بلند و دره های زیبا و عمیق، خود از جاذبه های این کوهستان منحصر به فرد یعنی کوه چنار میباشد. اغلب افراد گروه مسیر صعود به کوه چنار از این جبهه را به کرات پیموده اند.

 

ساعت 6 صبح پنجشنبه مورخ 25/دی/93 است.تعداد 9 نفر از اعضای گروه کوهنوردی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس به نامهای: 1– کریم انصاری 2 – عزیزاله رضایی 3 –اصغربشارت 4 – مهدی نجفی 5 – اکبر بازیار 6 – طهمورث حسینی 7 –

 

 

محمد کاظم بهادریپور8 – علی شفیعی 9 –عزت اله درستکار، شیراز را به مقصد روستای " مهارلو"که در 32 کیلومتری جاده شیراز به فسا قرار دارد ترک کرده و پس از رسیدن به روستا مکانی که همکاران می بایست از مینی بوس پیاده  کوله و کفشهای خود را مرتب می نمودند رسیدیم  و در سمت راست  مسیر جاده خاکی را به طول حدود2 کیلومتر طی نمودیم   تا به نزدیکی  باغهای  شخصی  رسیدیم.

کم کم پرتوهای ضعیف نور خورشید صبحگاهی را مشاهده  کرده و حرکت خود را به سمت جنوب  درسینه کوه آغاز نمودیم .پس از یک ساعت پیاده روی و استفاده از مناظر طبیعی اطراف ، صعود ما از ابتدا صعودی نفس گیر همراه با درگیری با تپه مقابل و  با سوار شدن بر گردنه منتهی به جنوب شرقی بود.

 پس از طی مسیر که حدود 1 ساعت به طول  انجامید، در کنار  دامنه کوه که شیبی  تقریبا ملایم دارد صبحانه رادرکنار منبع ذخیره آب روستا صرف نمودیم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استفاده از مناظر اطراف و مناطق پایین دست اندکی بیشتر از حد معمول است. ولی به علت شناخت کامل دوستان از منطقه این صرف وقت مشکل ساز نخواهد بود. به هر حال پس از صرف صبحانه، ساعت 25/8 محل صبحانه را ترک نمودیم و ساعت 11/12چشم انداز زیبای  را از ارتفاع 2482 متری زیر پای خود دیدیم.ایرانیان در ادوار گذشته اعتقاد خاصی به طبیعت داشته و برای آب و خاک ارزش و اعتبار ویژه ای قائل بودند. آنان احترام به جویبار و رودها و زمین های حاصلخیز و درختان را نوعی ارزش دانسته و پیوسته برای حفظ و نگهداری آن کوشا بودندولی متاسفانه به علت ابتلا به فقر فرهنگی شدید امروزه شاهد تخریب طبیعت توسط نوادگانشان هستیم.پنداشتن جویبارها و رودها به عنوان زباله دانی طبیعی، رها سازی بدون ملاحظه زباله های تولید شده در برنامه های طبیعت گردی و کوهنوردی در هر جای ممکن حتی مسیرهای تردد،  آتش زدن و نابود کردن گیاهان ودرختان و بوته زارها، کشتن یا اسیر کردن موجودات کوچک و بزرگ در صورت مواجه شدن با آنها و..............

در طول سالها فعالیت کوهنوردی بارها شاهد این صحنه ها بودیم و برای هر کدام مثال های زیادی در ذهن داریم. حتی گوشزد کردن این نکته خالی از لطف نیست.

  آیا تا به حال زمانی که پنجره ماشین را پائین کشیده و در سطح خیابان زباله های ماشین خود را به داخل جوب و خیابان می ریزیم هیچگاه شده به این عمل خود از زاویه ای دیگری بنگریم واقعا چرا ما محل سکونت خود را زباله دانی عمومی فرض می کنیم و به راحتی و بدون هیچ ملاحظه ای نسبت به دفع زباله های خود اقدام می کنیم؟

 

آیا به این نکته اندیشیده ایم چرا در شهرهای ما باید آنقدر نیروهای شهرداری وجود داشته باشند که ما زباله بریزیم و آنها جمع کنند؟ آیا

نمی شود ما زباله نریزیم و این نیروها و هزینه های صرف شده، در زمینه های دیگری بکار گرفته شود؟

 هر چند ذکر این نکات برای بسیاری از ما بدیهی و آشکار است اما می دانیم که همین افراد و با همین ذهنیت زمانی که پا به محیط های بکر و سالم طبیعت می گذارند،  نیروی مضاعفی برای تخریب و آلوده کردن محیط اطراف خود دارند. خوشبختانه با تاکید و اشاعه فرهنگ طبیعت دوستی و حفظ آن توسط کوهنوردان این اداره کل تمام زباله های محیط کوه چنار را جمع آوری و امحاء نمودیم این آموزش را می توان در فرهنگ طبیعت دوستی ممارست کرد.در پایان فعالیت گروهی یکی از مهمترین دلایل پیشرفت بشر در عرصه زندگی و دست یافتن به اهداف و آرزوهایش بوده است. چرا که انسان نیازمند انجام کارها بصورت گروهی می باشد. پس هدف اصلی از تشکیل گروهی به نام گروه کوهنوردی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس نیز برگرفته از همین ایده می باشد.

 

       کریم انصاری

سرپرست گروه کوهنوردی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.