جمعه 04 مهر 1399

مشاهده خبر

گزارش گروه کوهنوردی بهار 94

 • 31 فروردین 1399
 • 09:02
 • گردشگری
 • 0 دیدگاه
 • 131 بازدید
 • Article Rating
گزارش گروه کوهنوردی بهار 94

 قلسِيرُوا فِي الْأَرْضِ فَانظُرُوا كَيْفَ بَدَأَ الْخَلْقَ ثُمَّ اللَّهُ يُنشِئُ النَّشْأَةَ الْآخِرَةَ إِنَّ اللَّهَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِير.

ٌدر زمين سير کنيد و بنگريد که چگونه خدا موجودات را آفريده سپس ،آفرينش بازپسين را پديد می آورد زيرا خداوند بر هر چيزی تواناست.  

 /Portals/0/image002_1.jpg

برنامه این دفعه گروه پیمایش کوه طویله دشمن زیاری از توابع شهرستان ممسنی بود. مطابق معمول تعداد 16 نفر از اعضا گروه  به نامهای 1 – کریم انصاری 2 – اصغر بشارت 3 – اکبر بازیار 4 – محمد کاظم بهادری پور 5 – محمد مهدی نجفی 6 – فضل اله خالویی 7 – کورش علمداری 8 – عزت اله درستکار 9 – علی شفیعی 10 – رضا نوروزی 11 – طهمورث حسینی 12 – عزیز اله رضایی 13 – اکبر نظافت 14 – محمد مهدی ندرتی 15 – امیر حیدری کوچی 16 – یک نفر میهمان ساعت 6 صبح روز پنجشنبه مورخ 17 اردیبهشت ماه درکنار هایپراستار پس از حضور همگی، بوسیله یکدستگاه مینی بوس عازم منطقه گردیدیم.

 /Portals/0/image006.jpg

کوه طویله یکی از پدیده های طبیعی زیبا و منحصر به فرد شهرستان ممسنی است، دلیل انتخاب این کوه دره ها و گیاهان دارویی چشمه ها از جمله ملاک انتخاب این دفعه گروه بود .  

در گوشه و کنارکوه طویله دره های زیبا  با اشکال متنوع و جالب به چشم مى خورند و بین این دره ها چشمه های وجود دارد.

 /Portals/0/image003.jpg

دره ها ی کوه طویله از شکلهای منحصر بفردی برخوردار هستندگر چه یکی دو دره شبیه به آن در دیگر نقاط استان کهگیلویه و بویر احمد  وجود دارد (دره شهنیز –  دلی عاجم ) اما برخی از مزایا همچون دسترسی مناسب، آب و هوای خوب، امنیت و نزدیکی به زیرساختهای مناسب منطقه آن را از نقاط مشابه آن متمایز ساخته است

ویژگیهای کوه طویله

 • دره های عمیق و اشکال مختلف آن
 • امنیت منطقه به عنوان عاملی اساسی
 • وجود جاده دسترسی خاکی به منطقه
 • بکر بودن  منطقه
 • عدم وجود عناصر و کاربریهای مزاحم مانند صنعتی ، نظامی و … در منطقه
 • وجود و برخی از پرندگان مانند کبک، دراج، عقاب و....
 • این کوه با ویژگیهای خاص خود می تواند یکی از مقاصد کوهنوردی باشد، وجود دکلهای شرکت نفت و بازدید از آنها می تواند مکمل سفرکوهنوردان باشد.

 /Portals/0/image011.jpg

 

این کوه می تواند بخشی از مسیر گردشگری باشد که  جاذبه اکوتوریستی شیراز - نورآباد – یاسوج  را به یکدیگر وصل می نماید. و کسانی که به قصد طبیعت‌گردی به استان می آیند این کوه و دره های کم نظیرطبیعی آن را هم مشاهده نمایند.

 

پس از رسیدن به چشمه  ، گروه صبحانه خود را صرف نموده و سپس پیمایش شروع گردید.

 

 

 پس از طی مسیری که از یک شیب نسبنا ملایمی برخوردار بود به بالای کوه رسیدیم سپس  به کف دره سرازیر گردیدیم و در طول مسیر راه پیمایی طولانی را نمودیم در طول این راه پیمایی با مناظر زیبایی از گیاهان دارویی رعد برق و باران روبرو شدیم و در مسیر با ورود به یکی از دره ها در بعضی از قسمتها به علت باران زمین  گلی بود و حرکت با سختی و کندی به پیش می رفت  در بعضی مواقع مجبور می شدیم که پاهایمان را با بوته های خاری پاک نماییم تا بتوانیم حرکت کنیم پس از عبورو سرایز شدن به سمت دره دقایقی ایستادیم این بار شیب تندی را در پیش رو داشتیم که باعث کندی حرکت می شد در واقع این قسمت را می توان گفت صعود نه پیمایش به هر حال  از مسیری که می بایست صعود را آغاز می کردیم رسیدیم در این قسمت صعود ما نفس گیر همراه با درگیری به کله قندی مقابل بود با سوار شدن بر نوک کله قندی که حدود یک ساعت نیم به طول انجامید چشم انداز زیبای را در زیر پای خود دیدیم. به هر حال  کوه ها و رودها تقریبا برای هر کس جذابیتی دارد. لذت از طبیعت، ورزشی عالی، ماجراجویی، مبارزه طلبی و عاملی الهام بخش است. در کنار این لذت ، همیشه خطراتی در کمین است. هر شخص به قصد طبیعت به بیرون می رود باید این خطرات را بداند و برای مقابله با آنها آماده باشد.

 

 

در اینجابد نیست که نکات قابل توجهی را به همراه دارند و یادآوری آنها برای کوهنوردان مفید می باشد. به طور ساده  اقلامی هستند که مفید بودن آنها ثابت شده و برای هر سفر به طبیعت توصیه می شود، حال چه در مسیر های مشخص حرکت کنید و چه به طبیعت وحشی بروید.

کوه نوردان با تجربه معمولا این موارد را همه اوقات در کوله هایشان قرار می دهند و هر عضو گروه مال خودش را حمل می کند.هر کس برای اینکه بدنش پیوسته فعال باشد به آب و غذا نیاز دارد.لباس فوق العاده مهم است چون هوا ممکن است در یک لحظه تغییر کند. از بردن یک لباس اضافی نترسید.

                                   

 

اقلام دیگر را ممکن است همیشه نیاز نداشته باشید اما باز هم همراه داشتن آنها ضرری ندارد.وسایل جهت یابی برای جاهای ناآشنا مفید هستند, ولو اینکه قصد داشته باشید در مسیرهای مشخص حرکت کنید.چراغ دستی یا روشنایی های دیگر ممکن است بدرد بخورند, چون معمولا در کوهستان هوا زودتر تاریک می شود.

گزارشگر : کریم انصاری سرپرست گروه کوهنوردی اداره کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی

برچسب ها : گردشگری،فارس
امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.