دوشنبه 04 مهر 1401

مشاهده خبر

57اثر ارزشمند موزه های فارس ثبت ملی شد

57اثر ارزشمند موزه های فارس ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی فارس از ثبت ملی ۹ مجموعه تحت قالب ۵۷ اثر ارزشمند منقول تاریخی- فرهنگی موزه های استان فارس خبر داد.

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره  کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری اظهار داشت: با هدف صیانت و نگهداری از آثار تاریخی، پرونده۹ مجموعه تحت قالب ۵۷ اثر ارزشمند منقول تاریخی- فرهنگی موزه های استان در جلسه شورای ثبت کشور تایید و در فهرست ملی قرار گرفت.

 این مقام مسئول اظهار داشت: این آثار شامل مصحف ابراهیم سلطان، قرآن های هفدمن شیراز و  مجموعه سی پاره قرآن به خط استاد پیر یحیی جمال الصوفی از موزه پارس شیراز ، ۱۷ سنگ با نقش برجسته بازمانده کالخ والرین موزه بیشاپور مربوط به دوره ساسانیان و ۴ سنگ قبر مزین به خطوط پهلوی- ساسانی از موزه بیشاپور ثبت ملی شدند.

امیری تصریح کرد: برخی ازآثار به دلیل ارزش و منحصر به فرد بودن از جمله  مصحف ابراهیم سلطان یکی از با شکوه ترین منتخبات سوره های قرآن است که توسط نوه تیمور در نیمه اول قرن نهم هجری به دوقلم درشت و متوسط به رشته تحریر در آمده است، جلد این مصحف از چرم سوخته معرق و مشبک است و جزء فاخرترین جلدهای باقیمانده از قرن نهم هجری است . از دیگر آثار قابل ذکر قرآن وزین و بزگ هفدمن دروازه قرآن شیراز است که نگارش آن منصوب به ابراهیم سلطان می باشد و تا سال ۱۳۱۲ در بالای دروازه قرآن قرار داشته  و از سال ۱۳۱۵ به دلیل حفاظتی، مرمتی وامنیتی به موزه پارس منتقل گردیده است. این قرآن جز وزین ترین قرآنهای موجود درجهان است .

بنابراین گزارش، در حال حاضر  استان فارس دارای ۹۰ اثر ملی منقول تاریخی- فرهنگی است.

امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.